Меѓународен балкански универзитет

Меѓународен балкански универзитет (скр. IBU) — приватен, непрофитабилен универзитет во сопственост на фондации со седиште во Скопје, Македонија. Основан е во 2006 година од Фондацијата за образование и култура „ÜSKÜP“.

Меѓународен балкански универзитет
ГеслоГи образоваме предводниците на утрешнината
Видприватен, задолжбенички, непрофитен
Основан2006; пред 18 години (2006)
Ректорпроф. д-р. Мехмет Дурсун Ердем
Деканпроф. д-р. Хиќмет Камберај
Студенти1.075 (2018–19)[1]
МестоСкопје, Македонија
42°00′06″N 21°26′05″E / 42.00167° СГШ; 21.43472° ИГД / 42.00167; 21.43472
Кампусурбан
Боизлатна и бела
ibu.edu.mk/en

Програми за дипломски и магистерски студии уреди

Универзитетот нуди додипломски и мастер програми на своите седум факултети:

  • Инженерски факултет
  • Економски факултет и административни науки
  • Факултет за комуникации
  • Факултет за арт и дизајн
  • Факултет за хуманистички и општествени науки
  • Факултет за образование
  • Правен факултет

Користена литература уреди

  1. „Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2018/2019 година“ (PDF). stat.gov.mk. Државен завод за статистика. Посетено на 30 ноември 2019.