Меѓународен аеродром Сабиха Ѓокчен

Меѓународен аеродром Сабиха Ѓокчен (IATA: SAWICAO: LTFJ) е еден од двата меѓународни аеродроми кои го опслужуваат Истанбул, најголемиот град во Турција. Аеродромот е сместен 35 kм (115,000 ст) југоисточно[1] од центарот на градот, во азискиот дел на Истанбул. Наречен е по Сабиха Ѓокчен, посвоената ќерка на Мустафа Кемал Ататурк и првата жена-воен пилот во светот.[3]

Истанбул Сабиха Ѓокчен
Меѓународен аеродром

İstanbul Sabiha Gökçen
Uluslararası Havalimanı
Airport Sahiba Gökcen from Air.jpg
Summary
Airport typeјавен
OwnerHEAŞ (Airport Management & Aeronautical Industries Inc)
OperatorMalaysia Airports
ServesИстанбул, Турција
LocationПендик, Истанбул
Hub for
Time zone(UTC+3)
Elevation AMSL312 ft / 95 m
Coordinates40°53′54″N 29°18′33″E / 40.89833° N; 29.30917° E / 40.89833; 29.30917Координати: 40°53′54″N 29°18′33″E / 40.89833° N; 29.30917° E / 40.89833; 29.30917
Websitesabihagokcen.aero
Map
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
[[Runway|Предлошка:Colors]]
Предлошка:Infobox airport/datatable
Statistics (2017)
Passengers31,385,841
Passenger change 16–176%
Aircraft movements219,656
Movements change 16–175%
Source: Turkish AIP at EUROCONTROL[1]
Passenger Traffic, ACI Europe[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 EAD Basic. Ead.eurocontrol.int. Посетено на 2011-08-01.
  2. „ACI EUROPE Airport Traffic Report. December, Q4 and Full Year 2015“ (PDF). Посетено на 28 August 2016.
  3. „First female combat pilot“. Guinness World Records (англиски). Посетено на 2018-04-19.