Механичарот

Механичарот (англиски: The Mechanic) е американски акционен трилер филм во кој главната улога ја игра Џејсон Стејтам. Филмот е од поновата продукција и снимен е во 2011 година.

„Механичарот“
Механичарот.jpg
рекламен постер
РежисерСајмон Вест
ПродуцентИрвин Винклер
Роберт Чартоф
Дејвид Винклер
Вилијам Чартоф
РаскажувачЏејсон Стејтам
НастапуваатЏејсон Стејтам
Бен Фостер
МузикаМарк Ишам
МонтажаТ. Г. Ерингтон
Тод Милер
ДистрибутерCBS Films (USA)
Momentum Pictures Lionsgate (UK)
Metropolitan Filmexport (France)
Премиера28 јануари 2011
Времетраење93 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$40,000,000
Бруто заработка$51,070,807