Метју Дент (англ. Matthew Dent; р. 1981 во Бангор, Велс) — британски графички дизајнер. На јавен конкурс, неговите дизајни биле одбрани за британските монети на 2 април 2008. На работ на штитот на монетите се врежани неговите иницијали «M.D.».

Учел ликовна уметност во училиштето „Колег Менај“, а дипломирал графички дизајн на Брајтонскиот универзитет.[1]

Наводи

уреди
  1. БиБиСи вести - „Сонот на еден дизајнер на монети стана стварност“ (англиски)

Надворешни врски

уреди
  • „Дизајнерот“. Кралска ковачница. Архивирано од изворникот на 2009-08-05. Посетено на 2009-07-11. (англиски)
  • „Откриен е победничкиот дизајн новите монети“. Индепендент. (англиски)
  • „Страница на Метју Дент“. Метју Дент. (англиски)