Мерсрагс (општина)

општина во Латвија

Мерсаргс (латвиски: Mērsraga novads) — поранешна општина во северозападна Латвија, основана во 2011 г.

Мерсрагс
Mērsraga novads
Општина
Знаме на МерсрагсГрб на Мерсрагс
Земја Латвија
Создадена2011
СедиштеМерсрагс
Управа
 • ГрадоначалникЛаурис Карлсонс
Површина[1]
 • Вкупна109,0 км2 (420 ми2)
Население (2010)[2]
 • Вкупно1.832
 • Густина1,7/км2 (4,4/ми2)
Мреж. местоmersrags.lv

Историја

уреди

Во 2009 г. е создадена општината Роја со присоединување на жупите Мерсаргс и Роја, обете на западните брегови на Ришкиот Залив во Балтичкото Море. Во јанаури 2010 г. жителите ма Мерсрагс се состанале во општонароден собор и решиле да се отцепат од новата општина, за да добијат своја. Во септември 2010 г. државното собрание (сејмот) го поддржал предлогот, и на 18 декември истата година се одржани посебни општински избори за Роја и Мерсаргс. Општината Мерсаргс официјално почнала да работи на 3 јануари 2011 г.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

57°30′30″N 22°48′33″E / 57.5083° СГШ; 22.8092° ИГД / 57.5083; 22.8092