Роја (латвиски: Rojas novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Роја
Rojas novads
Општина
Грб на Општина Роја Rojas novads
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеРоја
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Жолудс
Површина
 • Вкупна200,5 км2 (77,4 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно4.115 [1]
Мреж. местоwww.roja.lv

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. [1] Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās 01.01.2016