Мерал Узеири-Ферати

македонска лекарка и политичарка

Мерал Узеири-Ферати (р. 9 јули 1975 во Тетово) — македонски лекар и поранешен пратеник во Собранието на Македонија од страна на ДПА.[1]

Мерал Узеири-Ферати
Пратеничка на Собранието на Македонија
Лични податоци
Роден(а) Мерал Узеири-Ферати
9 јули 1975 (1975-07-09) (47 г.)
Тетово, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Албанка
Партија ДПА
Занимање лекар

ЖивотописУреди

Мерал Узеири-Ферати е дипломирана докторка на медицина на Медицинскиот факултет. Има специјализација по гинекологија и акушерство и е член на ДПА.

НаводиУреди

  1. „Мерал Узеири-Ферати“. www.sobranie.mk. Посетено на 2020-11-17.