Меандер

свиоци на река

Меандер[1][2] — појава при кои речното корито во еден дел има облик на потковица.[3] Поимот е добиен според името на реката Меандер во Турција (турски: Büyük Menderes).

Галерија уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

  • Movshovitz-Hadar, Nitsa; Alla Shmuklar (2006-01-01). „River Meandering and a Mathematical Model of this Phenomenon“. Physicalplus. Israel Physical Society (IPS) (7). Архивирано од изворникот на 2008-02-20. Посетено на 2008-02-23.