Махнети (словенечки: Mahneti) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Махнети
Mahneti
Поглед на Махнети
Махнети is located in Slovenia
Махнети
Махнети
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′33.8″N 14°26′16.7″E / 45.809389° СГШ; 14.437972° ИГД / 45.809389; 14.437972
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2,19 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000665899999665,9 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина6,4/км2 (17/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382