Матеа Плетикосиќ

Матеа Плетикосиќ (родена на 24 април 1998, во Сињ) е хрватска ракометарка, која игра на позицијата среден бек за Будуќност и за хрватската репрезентација.

Матеа Плетикосиќ
Лични податоци
Роден(а) 24 април 1998 (1998-04-24) (22 г.)
Сињ, Хрватска
Националност Црна Гора Црна Гора
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
Број 10
Младински клубови
2006-2014 ЖРК Сињ ЖРК Сињ
Сениорски клубови
2014-2015
2015-
ЖРК Сињ ЖРК Сињ
ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
Репрезентација
  Црна Гора Црна Гора

Таа ја претставувала Хрватска на Младинското Европско првенство во ракомет за жени 2015 во Македонија.

Индивидуални наградиУреди

НаводиУреди