Марчишта (Населичко)

село во Населичко, Егејска Македонија

Марчишта (грчки: Περιστέρα; до 1927 г. Μαρτίτσιον, Мартицион[1]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша од Кожанскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Марчишта
Марчишта во рамките на Егејска Македонија
Марчишта
Местоположба на Марчишта во Егејска Македонија
Марчишта на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402011201

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди