Марк Ричард Хамил (роден 25 септември 1951 година) е Американски глумец, гласовен глумец и писател. Тој е познат по улогата на Лук Скајвокер во филмовите Војна на Ѕвездите. Неговите други дела вклучуваат Корветско Лето (1978) и Големиот Црвен (1980), меѓу другите телевизиски емисии и филмови. Хамил, исто така, се појавува во неколку театарски продукции, во текот на 1980-тите години.

Хамил во Амстердам во 1980 година

Хамил е исто така гласовен глумец , кој има глумено ликови во многу анимирани телевизиски емисии, филмови и видео игри, од 1970-тите. Тој е познат по неговата долгогодишна улога како како Џокер, почнувајќи со Бетмен: Анимираната Серија во 1992 година, како и Скипс во хит серијата на Cartoon Network, Обичното Шоу.

Ран Живот  уреди

Хамил е роден во Оукланд, Калифорнија, на Вирџинија Сузан и и капетанот на американската морнарница Вилијам Томас Хамил (1926-2014).[1] Тој е еден од седумте деца, има двајца браќа, Вил и Патрик, и четири сестри, Тери, Џен, Џини, и Ким.[2] Неговиот татко има англиско, шкотско, ирско и велшко потекло и неговата мајка е и од Шведска и од Англија.[3][4] Тие морале често да се селат поради работата на татко му. Тој одел на Академијата Валшингам и Поу Средното Училиште.[5] На возраст од 11 години, тој се пресели на блок 5900  на Каселтон Драјв во Сан Диего, Калифорнија, каде тој го посетувал Хејл Средното Училиште.[се бара извор] За време на неговата прва година на Џејмс Медисон Средното Училиште, неговото семејство се пресели во Вирџинија, и Хамил одел Анандел Средното Училиште.[6]  Додека бил прва година средно, неговиот татко бил стациониран во Јапонија, каде Хамил, присуствувал и бил член на Драмскиот Клуб во Нил C. Киник Средната Школа, од која тој дипломирал во 1969 година.[се бара извор][7] Тој подоцна се запиша на Лос Анџелес City Колеџ, каде што студирал драма.

Хамил бил одгледан како Римокатолик, и го опишувал татко си како "Никсон Републиканец".[8]

Кариера уреди

Почетоци уреди

Неговата рана кариера вклучува и епизодна улога во сапунската опера Главната  Болница,[9] и улога во краткотрајната ситуациска комедија Тексас Вилерс.[10] Тој го глуми најстариот син на Дејвид, во првата епизодата на Осум Е Доволно, иако улогата подоцна беше изведена од страна на Грант Гудив.[11] Тој исто така гостувал на Бил Козби Шоу,[12] Фамилијата Петриџ,[се бара извор], Соба 222 и Од Време На Време.[се бара извор] Тој се има појавено во неколку телевизиски филмови како што се Градот,[се бара извор] и Сара Т - Портрет на Тинејџерскиот Алкохоличар.[се бара извор]

Наводи уреди

 1. „Mark Hamill Biography (1951–)“. Filmreference.com. Посетено на April 7, 2010.
 2. Robbie Collin (6 December 2015). „Mark Hamill: a force to be reckoned with“. telegraph.co.uk. The Telegraph. Посетено на 15 January 2016. ...he and his six siblings
 3. Just The Best : Sienn's Mark Hamill Page : Interviews 1990.
 4. „Pedigree of Hamill's paternal family“. Посетено на January 3, 2016.
 5. „Poe Middle School“. fcps.edu. Fairfax County Public Schools. Архивирано од изворникот на 2016-01-28. Посетено на 21 January 2016.
 6. „Mark Hamill Strikes Back : People.com“. Архивирано од изворникот на 2016-05-20. Посетено на 2017-01-25.
 7. Kinnick High School was located in Yokohama, Japan until its relocation to Yokosuka, Japan in 1971.[се бара извор]
 8. „Skywalker Speaks: Mark Hamill on Returning to 'Star Wars'. Rolling Stone. Посетено на December 20, 2015.
 9. Warren Manger (8 December 2015). „Mark Hamill: Can you imagine the mob of fans outside my house if I had turned down new Star Wars film?“. mirror.co.uk. Mirror Online. Посетено на 15 January 2016. ...and a recurring role in drama in General Hospital.
 10. Robbie Collin (6 December 2015). „Mark Hamill: a force to be reckoned with“. telegraph.co.uk. The Telegraph. Посетено на 15 January 2016. a lead role in the short-lived sitcom The Texas Wheelers.
 11. Douglas Snauffer (23 July 2008). The Show Must Go On: How the Deaths of Lead Actors Have Affected Television... McFarland. стр. 110–111.
 12. Robbie Collin (6 December 2015). „Mark Hamill: a force to be reckoned with“. telegraph.co.uk. The Telegraph. Посетено на 15 January 2016.