Марија Чудновски (родена на 6 јануари 1977 година) е израелско-американска математичарка, која работи на теоријата на графици и комбинаторната оптимизација.[1] Таа е МекАртур соработник за 2012 година.[2]

Марија Чудновски
Чудновски во 2011.
Роден(а)6 јануари 1977
ЖивеалиштеСАД
НационалностИзраелка-Американка
ПолињаМатематика
УстановиПринстон универзитет
ОбразованиеИзраелски институт за технологија,
Принстон универзитет
Теза„Берге триграфиците и нивната апликација.“ (2005)
Докторски менторПол Сејмур
Познат поТеорија на графици,
Комбинаторска оптимизација

Животопис

уреди

Чудновски е професорка, на одделот за математика на Принстон универзитетот. Таа пораснала во Русија (го посетувала Санкт Петербург Лицеум 30) и Израел, студирала на Технион,[3] докторирала во 2003 година на Принстон универзитетот, под надзор на Пол Сејмур.[4] По постдокторско истражување на математичкиот институтот Клеј,[3] станала асистент професор на Принстон универзитетот во 2005 година, а во 2006 година се преселила на Колумбија универзитетот. До 2014 година, таа била Лиу Фемили професор по индустриско инженерство и операциски истражувања во Колумбија. Таа се враќа во Принстон како професор по математика во 2015 година.[1]

Таа е државјанин на Израел и постојан резидент на САД.[1]

Во 2012 година, таа се омажила за Дениел Панер, свирач на виола, кој предавал на Манес училиштето за музика и Џулијард училиштето. Имаат син кој се вика Рафаел.[5]

Истражување

уреди
Надворешни видеоснимки
  Mathematician Maria Chudnovsky: 2012 MacArthur Fellow, MacArthur Foundation[6]

Придонесите на Чудновски во теоријата на графици го вклучуваат доказот за моќната совршена теорема на графиците (со Робертсон, Сејмур и Томас), кој ја опишува карактеристичната природа на совршените графици, како да се точно графици без непарни индуцирани циклуси со должина од најмалку 5 или нивните комплементи.[7][8][9] Други истражувачки придонеси на Чудновски вклучуваат соавторство на првиот полиномски временски алгоритам за препознавање на совршените графици (степен 9),[10] како и структурната карактеризација на графиците без канџи.[11]

Одбрани публикации

уреди
 • Чудновски, Марија; Корнуежол, Жерар; Лиу, Ксинминг; Сејмур, Пол; Вушковиќ, Кристина (2005), „Препознавање на Берге графиците“, Комбинаторика, 25 (2): 143–186, doi:10.1007/s00493-005-0012-8, MR 2127609.
 • Чудновски, Марија; Сејмур, Пол (2005), „Структурата на графиконите без канџи“, Анкети во Комбинаторика 2005, Лондонско математичко друштво Предавање забелешка серија, 327, Кембриџ: Печат на Кембриџ универзитетот, стр. 153–171, doi:10.1017/CBO9780511734885.008, MR 2187738.
 • Чудновски, Марија; Робертсон, Нил; Сејмур, Пол; Томас, Робин (2006), „The strong perfect graph theorem“, Анали од Математиката, 164 (1): 51–229, arXiv:math/0212070, doi:10.4007/annals.2006.164.51.
 • Чудновски, Марија; Сивараман, Ваиди (2018), „Непарни дупки во рамен ненасочен график со 5 темиња и 5 рабови“, SIAM Journal on Discrete Mathematics, 32 (2): 951–955, arXiv:1704.04262, doi:10.1137/17M1131301, MR 3794342

Награди и признанија

уреди

Во 2004 година Чудновски била прогласен за една од "Брилијантните 10" од страна на магазинот Популарна наука.[12] За нејзината работа на моќната совршена теорема на графиците, на неа и на нејзините соавтори, и ја донело Фулкерсон наградата за 2009 година.[13] Во 2012 година била наградена со "наградата гениј" во рамките на програмата МекАртур соработници.[14][15]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 „Maria Chudnovsky Curriculum Vitae“ (PDF). Princeton University. Посетено на 25 May 2015.
 2. „2012 MacArthur Foundation 'Genius Grant' Winners“. 1 October 2012. AP. Архивирано од изворникот на 2015-06-30. Посетено на 1 October 2012.
 3. 3,0 3,1 Interview with Research Fellow Maria Chudnovsky (PDF), Clay Mathematics Institute, 2005.
 4. Maria ChudnovskyПроект „Математичко родословие“ (англиски)
 5. „Striking While the Iron Is Hot - NYTimes.com“. mobile.nytimes.com. Посетено на 2016-02-03.
 6. „Maria Chudnovsky“. MacArthur Fellows Program. MacArthur Foundation. October 2, 2012. Посетено на December 13, 2014.
 7. Mackenzie, Dana (July 5, 2002), „Mathematics: Graph theory uncovers the roots of perfection“, Science, 297 (5578): 38, doi:10.1126/science.297.5578.38, PMID 12098683.
 8. Cornuéjols, Gérard (2002), „The strong perfect graph conjecture“, Proceedings of the International Congress of Mathematicians, Vol. III (Beijing, 2002) (PDF), Beijing: Higher Ed. Press, стр. 547–559, MR 1957560, Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-04-07, Посетено на 2018-12-27.
 9. Roussel, F.; Rusu, I.; Thuillier, H. (2009), „The strong perfect graph conjecture: 40 years of attempts, and its resolution“, Discrete Mathematics, 309 (20): 6092–6113, doi:10.1016/j.disc.2009.05.024, MR 2552645.
 10. Chudnovsky и др. (2005).
 11. Chudnovsky & Seymour (2005).
 12. Minkel, J. R. (June 29, 2004), „Maria Chudnovsky“, Popular Science
 13. „2009 Fulkerson Prizes“ (PDF), Notices of the American Mathematical Society: 1475–1476, December 2011.
 14. Lee, Felicia R. (October 1, 2012), „Surprise Grants Transforming 23 More Lives“, New York Times
 15. Maria Chudnovsky, MacArthur Foundation, October 2, 2012.

Надворешни врски

уреди