Марија Ларк е поранешна телевизиска глумица која е родена на 20 јуни 1997 година во Русија. Таа е позната по улогата на Бриџит Дубоа во телевизиската серија Медиум на NBC / CBS.

Марија Ларк
Роден(а)јуни 20 1997 (1997-06-20) (25 г.)
Сибир, Русија
ЗанимањеActress
Активен период2005–2012

Личен животУреди

Ларк е родена во Сибир, Русија на 20 јуни 1997 година. Таа е посвоена од жена со име Пеги Ларк.[1]

КариераУреди

Помеѓу 2005 и 2011 година Ларк глумела како Брижит Дибоа, дете на семејството Дибоа, на телевизијата Ен-Би / Би-Ес , во драмата Средна со Патриша Аркет. Ларк започнала да глуми во Медиум на свои 8 години.

На 3 септември 2006 година, Ларк станала најмладата личност што некогаш била ко-домаќин на емисијата „Глетката“ на ABC.

Во 2007 година, Ларк имала две настапи на емисијата „Глетката“.[2] Таа се појавила во музичко видео за песната на Нора Џонс „Изгрејсонце“. Холивуд исто така ја избрале Ларк за свој дописник.[3]

Надворешни врскиУреди

  1. „Access Kids Week: 'Medium's' Maria Lark“. Accesshollywood.com. February 21, 2007. Посетено на February 25, 2019.
  2. „Maria Lark on The View“. Crushable.com. May 28, 2006. Архивирано од изворникот на 2012-05-31. Посетено на June 20, 2012.
  3. „Access Kids Week: 'Medium's' Maria Lark“. Accesshollywood.com. February 21, 2007. Посетено на February 25, 2019."Access Kids Week: 'Medium's' Maria Lark"