Мардук (хебрејски מְרֹדַךְ Merodach; грчки Μαρδοχαῖος[1], Мардохаиос) е вавилонско име за божество од подоцнежната генерација божества од древна Месопотамија и патрон на градот Вавилон. Кога Вавилон станал постојан политички центар во долината на Еуфрат во време на Хамураби (18 век п.н.е.), Мардук постепено ја презел позицијата на главен во вавилонскиот пантеон, позиција која потполно ја стекнал во втората половина на вториот милениум п.н.е.

Мардук и неговиот змеј, детал од вавилонски цилиндричен печат

Нибиру, за Вавилонците била небесно тело или регион кој се поврзувал со богот Мардук.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. identified with Marduk by Heinrich Zimmeren (1862-1931), Stade's Zeitschrift 11, p. 161.
  •   Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски уреди