Мардин (покраина)

Мардин (турски: Mardin) е провинција во југоисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Мардин. Покраината има 779 850 жители (2006) и плоштина од 8891 кв.км. Разделен е на 10 општини.

Mardin
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Mardin во Турција
Местоположба на покраината Mardin во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total8,891 км2 (3,433 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total744.606
 • Густина84,000/км2 (220,000/ми2)
Повик. бр.0482
Рег. таб.47

НаводиУреди

Координати: 37°21′47″N 40°54′31″E / 37.36306° N; 40.90861° E / 37.36306; 40.90861