Маодо Ло (роден на 31 декември 1992 година) е германски кошаркар, плејмејкер на Алба Берлин и на германската репрезентација.

Маодо Ло

Ло со Алба Берлин во 2021
Ло со Алба Берлин во 2021

Лични информации
Роден на 31 декември 1992 (1992-12-31) (29 г.)
Роден во Берлин, Германија
Националност Германија Германија
Висина 1,91 м
Тежина 82 кг
Позиција плејмејкер
Информации за кариерата
Колеџ 600px bisection vertical White HEX-78D3F7.svg Колумбија (2012-2016)
Драфт 2016 / Не драфтуван
Проф. кариера 2016—
Моментален клуб
Клуб Алба Берлин Алба Берлин
Број 0
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2016–2018
2018–2020
2020–
Брозе Бамберг Брозе Бамберг
Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Алба Берлин Алба Берлин
Репрезентација
2014– Германија Германија

Ло играл колеџ кошарка на Универзитетот Колумбија во Њујорк четири години во периодот 2012-2016. Се пријавил на НБА драфтот 2016, но откако не бил избран од ниту една екипа се вратил во својата родна Германија, каде потпишал договор со Брозе Бамберг. За таа екипа играл до 2018 година, кога преминал во Бајерн Минхен, две години подоцна потпишал за Алба Берлин.

За германската репрезентација настапува од 2014 година, а досега учествувал на две Европски (2015 и 2017) и едно Светско првенство (2019).

БиографијаУреди

Ло е роден во Берлин во 1992 година како син на татко сенегалец и мајка Елвира Бах - меѓународно призната германска сликарка.[1]

Колеџ кариераУреди

Ло играл колеџ кошарка на Универзитетот Колумбија во Ајви лигата. Наречен Претседателот од фановите на Колумбија, Ло имал просек од 14,5 поени по натпревар во текот на неговата четиригодишна колеџ кариера. Во 2016 година, тој ја предводел Колумбија до титулата на CIT турнирот каде бил избран и за најкорисен играч на турнирот.

Професионална кариераУреди

НБАУреди

Откако не бил избран на НБА драфтот 2016, Ло се приклучил на екипата на Филаделфија 76ерс во нивниот тим за летната лига.

Брозе Бамберг (2016–2018)Уреди

На 22 јули 2016 година, Ло потпишал договор со германската екипа Брозе Бамберг.[2] Во неговата прва сезона со Бамберг, Ло освоил двојна круна: германското првенство и Купот на Германија. Ло играл и во Евролигата, каде просечно бележел 5,3 поени и 1,2 асистенции за 10,5 минути по натпревар.[3]

Во неговата втора сезона со Брозе, тимот завршил 4-ти во регуларниот дел од сезоната. Во полуфиналето Бамберг бил елиминиран од Бајерн Минхен.

Бајерн Минхен (2018–2020)Уреди

На 13 јули 2018, Ло потпишал двегодишен договор со Бајерн Минхен.[4] Со баварците освоил уште една титула во германското првенство во сезоната 2018-2019.

Алба Берлин (2020–)Уреди

На 22 јули 2020, потпишал со Алба Берлин.[5] Во сезоната 2020-2021, ја освоил својата трета титула во кариерата во германското првенство со трета различна екипа, придонесувајќи со 9,2 поени, 1,9 скока и 3,6 асистенции.

Репрезентативна кариераУреди

Ло е репрезентативец на Германија од 2014 година.[6]

Бил избран да учествува на Европското првенство 2015 каде имал просек од 4,6 поени, 1,2 скокови и 1,4 асистенции по натпревар.

Четири години подоцна, учествувал на Светското првенство 2019 каде имал просек од 6 поени, 2,8 скокови и 3,2 асистенции по натпревар.

Титули и наградиУреди

КлупскиУреди

  Брозе БаскетУреди

2016-2017
2017

  Бајерн МинхенУреди

2018-2019

  Алба БерлинУреди

2020-2021

НаводиУреди

  1. Hermsmeier, Lukas (2015-03-16). „Berliner Basketballer in den USA: Maodo Lo, der gefragte Kleptomane“. Der Tagesspiegel. Посетено на 2015-04-08.
  2. Brose Baskets add Lo to their roster
  3. EuroLeague statistics
  4. „Maodo Lo signs two-year deal with Bayern Munich“. 13 July 2018. Посетено на 13 July 2018.[мртва врска]
  5. „Maodo Lo officially leaves Bayern Munich“. Sportando (англиски). July 22, 2020. Посетено на July 22, 2020.
  6. Burkhard Schröder. „Maodo Lo - Ein DBVer wird Nationalspieler“. DBV Charlottenburg. Посетено на 2 August 2015.[мртва врска]

Надворешни врскиУреди