Манастир „Пресвета Богородица Богопокриена“ - Сухо

манастир кај Сухо, Лагадинско

Пресвета Богородица Богопокриена или Рождество на Пресвета Богородица (грчки: Ιερά Μονή Παναγίας Θεοσκεπάστου) — женски манастир кај селото Сухо, Лагадинско, Егејска Македонија. Претставува метох на светогорскиот манастир Дохијар.[1]

Пресвета Богородица Богопокриена
Παναγίας Θεοσκεπάστου
Карта
40°49′15″N 23°19′46″E / 40.82083° СГШ; 23.32944° ИГД / 40.82083; 23.32944
МестоСухо, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1994

Манастирот се наоѓа на 2 км западно од селото, на рид на Богданска Планина. Основан е во мај 1993 г. од игуменот на Дохијар, архимандритот Григориј. За една година е изградено едно крило и црквата „Св. Јован Богослов“. Почнал да работи во јули 1994 г., кога во него трајно се вселиле првите монахињи.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερά Μονή Αγίας Τριάδας Λαγκαδά“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]