Прохор Пчински (манастир)

Прохор Пчинскиманастир од духовно и историско значење, кој денес се наоѓа во општина Бујановац, Република Србија.

Прохор Пчински
Поглед на манастирот „Св. Прохор Пчински“
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Прохор Пчински“
Други имињаМанастир „Св. Преподобен Прохор Пчински“
Манастир на:СПЦ
ОснованXI век
Посветен наПрохор Пчињски
ЕпархијаВрањска епархија
Личности
Основач (и)Роман IV Диоген
Место
МестоКленике, Општина Бујановац  Србија
Координати42°19′45″N 21°53′43″E / 42.32917° СГШ; 21.89528° ИГД / 42.32917; 21.89528
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностада

Тој е значаен за историјата на македонскиот народ поради тоа што во него се одржало првото заседание на АСНОМ и како дел од Вардарска Македонија што ѝ припаднал на СР Србија со формирањето на втората Југославија.