Департмани во Никарагва

Никарагва е унитарна република поделена на 15 департмани (departamentos) и два автономни региона:[1]

Карта на департманите на Никарагва
Карта на департманите на Никарагва
Департман Админ. центар Население (2005) Површина (км²) Густина
1 Боако Боако 150.636 4.177 36
2 Каразо Хинотепе 166.073 1081 154
3 Чинандега Чинандега 378.970 4.822 79
4 Чонталес Хујгалпа 153.932 6.481 24
5 Естели Естели 201.548 2.230 90
6 Гранада Гранада 168.186 1.040 162
7 Хинотега Хинотега 331.335 9.222 36
8 Леон Леон 355.779 5.138 69
9 Мадриз Сомото 132.459 1.708 78
10 Манагва Манагва 1.262.978 3.465 365
11 Масаја Масаја 289.988 611 475
12 Матагалпа Матагалпа 469.172 6.804 69
13 Нуева Сеговија Окотал 208.523 3.491 60
14 Ривас Ривас 156.283 2.162 72
15 Рио Сан Хуан Сан Карлос 95.596 7.541 13
16 Северноатлантски Автономен Регион Билви 314.130 33.106 10
17 Јужноатлантски Автономен Регион Блуфилдс 306.510 27.260 11

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди