Манагва (департман)

Манагва (шпански: Departamento de Managua) е департман во Никарагва. Зафаќа површина од 3.672 км², а населението брои 1.380.300 жители (2005). Административен центар е градот Манагва.

Манагва
Departamento de Managua
Департман
Земја Никарагва
Админ. центар Манагва
Површина 3.672 км2
Население 1.380.300 (2005)
ISO 3166-2 NI-MN
Managua Department, Nicaragua.svg

ОпштиниУреди

  1. Вилја Карлос Фонсека
  2. Ел Крусеро
  3. Манагва
  4. Матеаре
  5. Сан Рафаел дел Сур
  6. Сан Франсиско Либре
  7. Сјудад Сандино
  8. Тиквантепе
  9. ТипитапаКоординати: 12°8′N 86°15′W / 12.133° СГШ; 86.250° ЗГД / 12.133; -86.250