Мале Лоче (словенечки: Male Loče) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Мале Лоче
Male Loče
Мале Лоче is located in Slovenia
Мале Лоче
Мале Лоче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′46.5″N 14°6′27.4″E / 45.546250° СГШ; 14.107611° ИГД / 45.546250; 14.107611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна2,29 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498100000498,1 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6244