Мала Буковица (словенечки: Mala Bukovica) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Мала Буковица
Mala Bukovica
Мала Буковица is located in Slovenia
Мала Буковица
Мала Буковица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°32′0.8″N 14°14′33.5″E / 45.533556° СГШ; 14.242639° ИГД / 45.533556; 14.242639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна3,72 км2 (1,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000436300000436,3 м
Население (2020)
 • Вкупно163
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6250