Мавританија на Олимписките игри

Мавританија испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри од 1984 година, иако државата никогаш не освоила олимписки игри. Ниеден спортист од Мавританија никогаш не учествувал на некои Зимски олимписки игри.

Мавританија на Олимписките игри

Знаме на Мавританија
МОК-код  MTN
НОК Мавритански национален комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Националниот олимписки комитет бил создаден во 1962 година и признаен од Меѓународниот олимписки комитет во 1979 година.[1] Првата жена спортист била Фату Дјенг настапила во Сиднеј 2000 година.

Табела на медалиУреди

Игри Спортисти Спортисти по медал Медали
    Злато Сребро Бронзен медал Вкупно Место
Лос Анџелес 1984 2 2 0 0 0 0
Сеул 1988 6 2 4 0 0 0 0
Барселона 1992 6 6 0 0 0 0
Атланта 1996 4 4 0 0 0 0
Сиднеј 2000 2 2 0 0 0 0
Атина 2004 2 2 0 0 0 0
Пекинг 2008 2 2 0 0 0 0
Лондон 2012 2 2 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

НаводиУреди

  1. Меѓународен олимписки комитет. „Comité National Olympique et Sportif Mauritanien“. конс. 13 јуни 2011.