Македонска информативна агенција

(Пренасочено од МИА)

МИА - Македонска информативна агенција, почнала со работа во Скопје на 30 септември 1998 година.[2]

Македонска информативна агенција - МИА
Oснована1992
СедиштеСкопје, Македонија
ДејностНовинска агенција
Вработени57[1] (2013)
Порталwww.mia.mk

МИА е официјален јавен информативен сервис на Република Македонија, новинска агенција формирана со одлука на Собранието на Република Македонија во февруари 1992 година, а активирана со одлука на Владата на Република Македонија на 1 декември 1997 година.

НаводиУреди

  1. "Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2014 година" (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. април, 2015. Посетено на 2016-01-09. Check date values in: |date= (help)
  2. МИА

Надворешни врскиУреди