Лушње (округ)

округ во Албанија

Лушње (албански: Rrethi i Lushnjës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Фиер. Округот има население од 143,276[1] (2010), зафаќа површина од 712 км2, се наоѓа во западниот дел на земјата 80 км јужно од Тирана и центар е Лушње. Округот ги содржи следните населени места:

Карта што го прикажува округот Лушња во Албанија

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.


40°56′N 19°37′E / 40.933° СГШ; 19.617° ИГД / 40.933; 19.617