Лугано (езеро)

езеро во Швајцарија и Италија

Луганското Езеро (англиски: Lago di Lugano, Ceresio) е едно од езерата во северна Италија. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон Тичино и италјанската регија Ломбардија. Името го добило според швајцарскиот град Лугано. Езерото Лугано има површина од 48,7 км2, од кои 18 км2 припаѓаат на Италија а 30,7 км2 на Швајцарија. Надморската висина на езерото изнесува 271 м. Реката Треза истекува во езерото Маџоре.

Лугано
Lago di Lugano
ПодрачјеТичино, Ломбардија
Координати45°59′N 8°58′E / 45.983° СГШ; 8.967° ИГД / 45.983; 8.967
Главни приливиВедеџо, Касарате, Кучо, Лавеџо, Малјасаина, Болета, Скаироло
Главни истециТреса
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
565,6 км2 км2
Сливни земјиШвајцарија, Италија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
48,7 км2 км2
Прос. длабочина134 м м
Најг. длабочина288 м м
Зафатнина6,5 км3 км3
Проточност8,2 г.
Надм. височина271 м м
Делови/потсливовиЗападен басен, Јужен басен, Понте Треса
Населени местаЛугано, Мелиде, Кампионе д'Италија, Понте Треса

Надворешни врски уреди