Лонгфорд (грофовија)

Лонгфорд (ирски: Contae an Longfoirt, англиски: County Longford ) е грофовија во северозападниот дел на покраината Ленстер, Ирска. Има површина од 1.091 км2 и население од 46,634 жители. Лонгфорд е една од најмалите грофовии во земјата. Грофовијата била основана во околу 1570[2] година.

Лонгфорд
Contae an Longfoirt
Местоположба
center Лонгфорд на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Лонгфорд Таун
Рег. табл.: LD
Површина: 1.091 км2
Население (2022) 46,634 [1]
Мреж. место: www.longford.ie

Традиционално застапено е овчарството и одгледувањето на компири и овес.

Во минатото Лонгфорд бил познат по имињата Аналија (Anghaile на ирски) или Тефија (Teabhtha) и територијата била под власт на кланот Фарел.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 23 May 2023.
  2. 'Geographical loyalty'? Counties, palatinates, boroughs and ridings“. 6 March 2013. Архивирано од изворникот 23 June 2019. Посетено на 23 June 2019.

надворешни врски уреди