Лов на елени


Лов на елени (хрватски: Lov na jelene) е хрватски долгометражен филм од 1972 година.[1]

„Лов на елени“
РежисерФадил Хоџиќ
ПродуцентФилмско авторско студио (FAS)
СценаристФадил Хоџиќ
НастапуваатСанди Крошл
Борис Дворник
Силвана Арменулиќ
Миха Балох
Иво Сердар
Мате Ерговиќ
МузикаНикица Калоѓера
КинематографијаМилорад Јакшиќ - Фанѓо
МонтажаРадојка Танхофер
Премиера1972
Времетраење98 мин
Држава Хрватска
ЈазикХрватски

БиблиографијаУреди

  1. „Hrvatski filmski arhiv: Popis hrvatskih dugometražnih filmova 1944. - 2006“. Архивирано од изворникот на 2011-01-05. Посетено на 2014-05-11.