Ловинац

општина во Личко-сењската жупанија, Хрватска

Ловинац (хрватски: Lovinac) — општина во Личко-сењската жупанија, Хрватска. Општинско седиште е селото Ловинац.

Ловинац
Lovinac
Улица во Ловинац со црквата „Св. Михаил“
Улица во Ловинац со црквата „Св. Михаил“
Грб на Ловинац
Грб
Земја Хрватска
ЖупанијаЛичко-сењска
Управа
 • ГрадоначалникХрвоје Рачиќ
Површина
 • Вкупна341,92 км2 (13,202 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002900000029 м
Население (2011)
 • Вкупно1,007
 • Густина0/км2 (0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.53244
Повик. бр.(+385) 053
Мреж. местоlovinac.hr

ГеографијаУреди

Селото Ловинац е сместено на 35 км од Госпиќ, југоисточно од Личкото Поле — најголемото карстно поле во Хрватска. Во минатото најкраткиот трговски пат од внатрешноста на Лика до морето минувал низ Ловинац.

Бројот на посетители во последно време е поголем, претежно поради изградбата на делницата на автопатот А1.

НаселениеУреди

Општината брои вкупно 1.007 жители, од кои 90 % се Хрвати, што претставува мал пад во споредба со 1.096 жители попишани во 2001 г.[1]

СелаУреди

Крај Ловинац се сместени и селцата Пилар (нас. 45) и Вркљани (нас. 27).[2]

ИсторијаУреди

Над селото Ловинац се наоѓаат рушевините на средновековната утврдена населба Ловинац, каде се пронајдени предмети од римско време. Во средниот век селото било во владение на благородничкото семејство Ловинчиќ. На почетокот на XVI век, селото му припаѓало на банот Иван Карловиќ, сè до 1522 г. кога е освоено од Османлиите. По истерувањето на Турците во 1689 г. во селото се доведени Буњевци, кои го населуваат и денес.

ЗнаменитостиУреди

  • Стара тврдина
  • Здуниќева кула
  • Ковачевиќева кула — единственото здание преостанато од времето на турската власт.

ОбразованиеУреди

  • Основно училиште подрачни училишта

НаводиУреди

  1. „Население според присутност/отсутност, по населени места, Попис 2001“. Државен завод за статистика. (хрватски)
  2. Пилар: карта, географски податоци и топоними (англиски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 44°23′24″N 15°40′48″E / 44.39000° СГШ; 15.68000° ИГД / 44.39000; 15.68000