Липсењ (словенечки: Lipsenj) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Липсењ
Lipsenj
Поглед на Липсењ
Липсењ is located in Slovenia
Липсењ
Липсењ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′43.4″N 14°25′56.8″E / 45.745389° СГШ; 14.432444° ИГД / 45.745389; 14.432444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна2,3 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000654600000654,6 м
Население (2020)
 • Вкупно126
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384