Лејпонски јазик

Лејпонскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островите Хауваи, Ндрило и Питјилу во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Лејпонски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(650 во 1977 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lek

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди