Лешњаке (словенечки: Lešnjake) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Лешњаке
Lešnjake
Поглед на Лешњаке
Лешњаке is located in Slovenia
Лешњаке
Лешњаке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′12.6″N 14°28′35.6″E / 45.853500° СГШ; 14.476556° ИГД / 45.853500; 14.476556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна1,25 км2 (0,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000801399999801,4 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380