Ленкајски јазик

Ленкајски јазикадмиралитетски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот се зборува во едно село на островот Рамбутјо во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја. Според податоците од 1982 година, јазикот го зборуваат околу 250 жители.

Ленкајски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеОстров Рамбутјо, Манус
Говорници(250 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ler

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди