Лангански манастир

манастир кај Ланга, Кајларско

Лангански манастир „Св. Петка“манастир кај селото Ланга, Кајларско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Лангански манастир
Света Петка
Αγία Παρασκευή
40°31′4″N 21°31′55″E / 40.51778° СГШ; 21.53194° ИГД / 40.51778; 21.53194Координати: 40°31′4″N 21°31′55″E / 40.51778° СГШ; 21.53194° ИГД / 40.51778; 21.53194
МестоЛанга, Кајларско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1966
Управа
Архијерејско намесништвоКајларско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Манастирот е изграден врз темелите на византиска црква, откриени во 1932 г. од една селанка. Најпрвин тука е изграден мал храм, кој во 1966 г. е претворен во манастир од митрополитот Василиј Лерински. Во текот на следните десетлетија тој доживеал расцут под водство на владиката Августин Лерински.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ι.Μ. Αγίας Παρασκευή – Μηλοχώρι“. Ιερά Μητρόπολη Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Посетено на 1 јануари 2015.