Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45 (Штип)

куќа во Ново Село

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45староградска куќа во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 45
Куќата во 2021 година
Карта
Општи податоци
СтилСтароградска архитектура
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 45
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Технички податоци
Катови2

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 март 2022.