Куртиски јазик

Куртискиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Куртиски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМанускио Остров
Говорници3,000  (2002)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ktm

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Куртиски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди