Куп на Македонија во ракомет 1999 (мажи)

Купот на Македонија 1999 — 7. издание на Македонскиот ракометен куп. Купот бил освоен од Пелистер по четврти пат.[1][2]

1999 Куп на Македонија
Податоци за турнирот
Домаќини Македонија
Екипи4
Конечен исход
ПрвакПелистер (4. титула)
ВторопласиранВардар Ватростална
Статистикa за турнирот
Натпревари3

Место на одржување уреди

Велес
Спортска сала „25 мај“
Капацитет: 3,500

Завршен турнир уреди

Полуфинале уреди

Металург 24–25 Вардар Ватростална Спортска сала „25 мај“, Велес
(10–16)
Тутунски Комбинат Бренд 22–32 Пелистер ЖИТО КО Спортска сала „25 мај“, Велес
(8–16)

Финале уреди

Вардар Ватростална 29–29 (1-3 пен.) Пелистер ЖИТО КО Спортска сала „25 мај“, Велес
Гледачи: 2000
Судии: М. Начевски, Д. Начевски (МКД)
Маљцев 6 (15–13) Марковски 8


Победник во Купот на Македонија 1999
Пелистер
4. титула


Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Пелистер Кометал фаворит во завршницата на Купот“. Дневник на time.mk преку web.archive.org. 22 април 2005. Архивирано од изворникот на 2019-12-21. Посетено на 26 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. Натпреварот го одлучија седмерците Македонско сонце

Надворешни врски уреди