Куантан е главен град на Паханг, најголемата малезиска држава на Пенинсулар Малезија. Градот е сместен во близина на устието на истоимената Куантанска Река која се влева во Јужнокинеското Море.Етничката структура на населението од градот е 58% малајци, 32% кинези, 4% индијци и 6% други. Вкупниот број на жители изнесува 552.500 и со тоа е 9-ти најголем град во Малезија.

Куантан
كوانتن
Skyline of Куантан
Амблем на Куантан
Амблем
Куантан is located in Малезија
Куантан
Куантан
Координати: 3°49′00″N 103°20′00″E / 3.81667° N; 103.33333° E / 3.81667; 103.33333
Земја Малезија
ДржаваПаханг
Основан1851
Управа
 • ГрадоначалникАзизан Ахмад
 • НПФузиах Салех (PKR)
Азан Исмаил (PKR)
Абдул Манан Исмаил (BN)
Површина
 • Вкупна1 E+9_m²
Надм. вис.&1000000000000002194999921,95 м
Население (2008)
 • Вкупно552,500
 • Густина177/км2 (457/ми2)
Часовен појасMST (UTC+8)
 • Лете (ЛСВ)Not observed (UTC)
Мреж. местоhttp://mpk.gov.my/
Mean solar timeUTC+06:46:48

Надворешни врскиУреди

 
Државната џамија во Куантан