Кршехир (покраина)

Киршехир (турски: Kırşehir) — покраина во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Киршехир . Покраината има 238 807 жители (2006) и површина од 6570 км2. Разделена е на 7 окрузи.

Kirsehir
Kırşehir
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kirsehir во Турција
Местоположба на покраината Kirsehir во Турција
ЗемјаТурција
РегионCentral Anatolia
Површина
 • Total6,570 км2 (2,537 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total221.876
 • Густина34,000/км2 (87,000/ми2)
Повик. бр.0386
Рег. таб.40

Наводи уреди

Координати: 39°19′26″N 34°07′45″E / 39.32389° СГШ; 34.12917° ИГД / 39.32389; 34.12917