Крушче (словенечки: Krušče) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Крушче
Krušče
Поглед на Крушче
Крушче is located in Slovenia
Крушче
Крушче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′33.5″N 14°26′22.1″E / 45.825972° СГШ; 14.439472° ИГД / 45.825972; 14.439472
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,61 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000638500000638,5 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина21/км2 (55/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380