Гауда

град во Јужна Холандија

Гауда (холандски: Gouda) — град и општина во покраината Јужна Холандија, западна Холандија. Градот е познат по истоименото сирење, стропвафел, многуте канали, лулињата и по своето Градско собрание од XV век. Мноштвото историски цркви во Гауда и други стари градби го прават омилено одредиште за посета на еден ден во Холандија.

Гауда
Град и општина
Плоштадот со готското Градско собрание
Плоштадот со готското Градско собрание
Знаме на Гауда
Знаме
Грб на Гауда
Грб
Местоположба во Јужна Холандија
Местоположба во Јужна Холандија
Координати: 52°1′N 4°43′E / 52.017° СГШ; 4.717° ИГД / 52.017; 4.717Координати: 52°1′N 4°43′E / 52.017° СГШ; 4.717° ИГД / 52.017; 4.717
ДржаваХоландија
ПокраинаЈужна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникМило Шунмакер (VVD)
Површина[2]
 • Вкупна18,11 км2 (699 ми2)
 • Земјишна16,86 км2 (651 ми2)
 • Вода1,25 км2 (48 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000000000000 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно72.338
 • Густина4.291/км2 (11,110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број2800–2809
Повикувачки број0182
Мреж. местоgouda.nl
Желизничката станица во Гауда во 2019 година

Во средниот век била основана населба на местото на моменталниот град од семејството Ван дер Гауде, кое изградило утврден замок долж бреговите на реката Гауве, од каде потекнува името на семејството и на градот. Областа, првично мочуриште, се развила низ вековите. Од 1225 година, канал ја поврзува Гауве, со што градот станал пристаниште. Гауда официјално ги добила своите градски права во 1272 година.

НаводиУреди

  1. „Burgemeester Milo Schoenmaker“ [Mayor Milo Schoenmaker] (холандски). Gemeente Gouda. конс. 22 јули 2013. 
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 мартѕ 2014. 
  3. „Postcodetool for 2801JM“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. конс. 22 јули 2013. 
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. конс. 27 октомври 2017. 

Надворешни врскиУреди