Кременца (словенечки: Kremenca) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Кременца
Kremenca
Поглед на Кременца
Кременца is located in Slovenia
Кременца
Кременца
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′33.7″N 14°27′12.6″E / 45.826028° СГШ; 14.453500° ИГД / 45.826028; 14.453500
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,51 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000667500000667,5 м
Население (2020)
 • Вкупно56
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380