Кратовска Река

река во Македонија

Кратовска Река или Табачка Рекарека која поминува низ градот Кратово, во североисточниот дел на Македонија. Реката во текот на нејзиното течение низ градот Кратово е во целост уредена со посебен бетонски кеј, направен пред неколку години.

Кратовска Река
Течението на реката во Кратово 2.JPG
Текот на Кратовска Река низ Кратово
Други имињаТабачка Река
Слив
Главен изворсо спојување на Манцева Река, Баба Карина Река и Табачка Река во центарот на Кратово
УстиеКрива Река
42°06′32″N 22°05′05″E / 42.10889° N; 22.08472° E / 42.10889; 22.08472Координати: 42°06′32″N 22°05′05″E / 42.10889° N; 22.08472° E / 42.10889; 22.08472
ТечениеКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море
Речен системВардар
„[[:commons:Category:Kratovo River|]]“ на Ризницата

ПотеклоУреди

Кратовска Река настанува со спојување на Манцева Река, Баба Карина Река и Табачка Река во центарот на Кратово.

МостовиУреди

На самата река се зачувани четири камени и еден дрвен мост, како и еден бетонски мост во самиот град Кратово.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди