Костарика на Летните олимписки игри 2004

Костарика учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година.

Костарика на Олимписките игри

Знаме на Костарикa
МОК-код  CRC
НОК Олимписки комитет на Костарика
COCR-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Велосипедизам уреди

Планински велосипедизам уреди

Атлетичар Настан Време Место
Хосе Адријан Бонила Крос-кантри за мажи 2:27:13 26
Карен Матаморос Крос-кантри за жени LAP (1 круг) 23

Фудбал уреди

Машки турнир уреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Ирак 3 2 0 1 7 4 +3 6
  Костарика 3 1 1 1 4 4 0 4
  Мароко 3 1 1 1 3 3 0 4
  Португалија 3 1 0 2 6 9 -3 3
12 август 2004
20:30
  Костарика 0–0   Мароко Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 3,212
Извештај
15 август 2004
20:30
  Костарика 0–2   Ирак Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 12,150
Извештај
18 август 2004
20:30
  Костарика 4–2   Португалија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 11,218
Извештај

Џудо уреди

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Давид Родригес −60 kg   Абурто (MEX)

L 0000–0002
Не се квалификувал за следната фаза

Стрелаштво уреди

Жени
Атлетичар Настан Квалификација Конечно
Поени Ранг Поени Ранг
Гретел Барбоза Воздушен пиштол 10 метри 368 = 35 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање уреди

Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Клаудија Пол 200 метри слободен стил 1: 59,50 2 П 1: 59,79 10 Не се квалификувал за следната фаза
400 м слободно 4: 09.75 9 Н/П Не се квалификувал за следната фаза

Таеквондо уреди

Атлетичар Настан Коло 16 Четвртфинале Полуфинале 1 2 Финале
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Место
Кристофер Моитланд +80 kg   Санон (HAI)

W 3–2
  Гентил (FRA)

L (−1)–4
Не се квалификувал за следната фаза

Надворешни врски уреди