Корор е една од сојузните држави од кои е составена океанската држава Палау. Државата опфаќа неколку острови, од кои најголем е островот Корор. Државата има население од 14.000 жители, според податоците за 2004 година, или 70% од вкупното население на Палау. Корор бил поранешен главен град на Палау. Градот Корор има население од 11.200 жители[1]. На 7 октомври 2006 година било објавено дека нов главен град на државата е Нгерулмуд.

Местоположба на Корор во Палау.
Типично време во Корор.
Трговски центар во Корор.

Општи информации

уреди

Островот Корор со мост е поврзан со двата соседни острови:

Покрај градот Корор, во оваа сојузна држава се наоѓаат и следните населени места:

 • Нгермид
 • Нгеркесеуаол
 • Нгерчемај
 • Ијебукел
 • Идид
 • Мекети
 • Днгеронгер
 • Икелау
 • Медалај
 • Нгербечед
 • Нгеркебесанг

Клима

уреди
Климатски податоци за Корор
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 27.5
(81.5)
27.1
(80.8)
27.6
(81.6)
28.6
(83.4)
29
(84.2)
29.3
(84.7)
29.2
(84.5)
29.2
(84.6)
29.1
(84.4)
29.1
(84.4)
27.3
(81.1)
28.2
(82.8)
28.43
(83.17)
Прос. ниска °C (°F) 22.8
(73.1)
22.7
(72.9)
22.7
(72.9)
22.9
(73.3)
23.4
(74.1)
23.9
(75.1)
23.8
(74.8)
24
(75)
24.1
(75.3)
23.8
(74.8)
22.5
(72.5)
23.2
(73.8)
23.32
(73.97)
Прос. врнежи мм (ин) 295
(11.6)
211
(8.3)
196
(7.7)
236
(9.3)
345
(13.6)
376
(14.8)
445
(17.5)
378
(14.9)
333
(13.1)
345
(13.6)
292
(11.5)
310
(12.2)
3.762
(148,1)
Извор: Weatherbase [2]

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-08-23. Посетено на 2012-09-22.
 2. „Weatherbase: Historical Weather for Koror, Palau“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.