Коритнице (словенечки: Koritnice) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Коритнице
Koritnice
Поглед на Коритнице
Коритнице is located in Slovenia
Коритнице
Коритнице
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′11.8″N 14°17′9.5″E / 45.619944° СГШ; 14.285972° ИГД / 45.619944; 14.285972
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна37,5 км2 (14,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000631399999631,4 м
Население (2020)
 • Вкупно128
 • Густина3,4/км2 (8,8/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6253