Комплекс Капитол (Чандигар)

Чандигарскиот комплекс Капитол ― владин комплекс дизајниран од архитектот Ле Корбизје[1], кој се наоѓа во секторот-1 во градо Чандигар во Индија, и е светско културно наследство на УНЕСКО.[2] Се простира на површина од околу 100 хектари и е главен приказ на архитектурата на Чандигар. Се состои од три згради: Палатата на Собранието или Законодавното собрание, зградата на Секретаријатот и Врховниот суд плус четири споменици (Споменикот „Отворена рака“, Геометриски рид, Кула на сенките и споменикот на мачениците) и езеро.[3][4][5][6][7] Тој бил додаден на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 2016 година.

Комплекс Капитол
светско наследство на УНЕСКО
Palace of Assembly Chandigarh 2006.jpg
Дворец на Собранието во комплексот Капитол
Службен називКапитол Комплекс
Complexe du Capitole
МестоЧандигар, Метро област Чандигар, Индија
Дел одАрхитектонските дела на Ле Корбизје
ВклучуваДворец на Собранието, Зграда на Собранието, Висок суд на Пунџаб и Харијана, Споменик „Отворена рака“
Критериумкултурно: (i), (ii), (vi)
Навод1321rev-014
Запис2016 (XL заседание)
Површина66 хектари
Преоден појас195 хектари
Координати30°45′26″ N; 76°48′24″ E / 30.7573° СГШ; 76.8066° ИГД / 30.7573; 76.8066Координати: 30°45′26″ N; 76°48′24″ E / 30.7573° СГШ; 76.8066° ИГД / 30.7573; 76.8066

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Le Corbusier's Capitol Complex a mess, in dire need of facelift“. indianexpress.com. Посетено на 9 декември 2021.
  2. „Chandigarh's Capitol Complex is now a UNESCO heritage site“. Архивирано од изворникот на 2016-07-19. Посетено на 9 декември 2021.
  3. „Chandigarh's Capitol Complex is now a UNESCO heritage site: All you need to know“. hindustantimes.com. 18 јули 2016. Архивирано од изворникот на 2016-07-19. Посетено на 9 декември 2021.
  4. „Capitol Complex, as Le Corbusier wanted it, remains incomplete - Indian Express“. indianexpress.com. Посетено на 9 декември 2021.
  5. https://indianexpress.com/article/cities/chandigarh/the-most-planned-city/
  6. „UNESCO approves all 3 Indian nominations for heritage tag“. intoday.in. Посетено на 9 декември 2021.
  7. „Four sites inscribed on UNESCO's World Heritage List“. whc.unesco.org (англиски). UNESCO World Heritage Centre. 15 јули 2016. Посетено на 9 декември 2021.

 

Надворешни врскиУреди