Зграда на Секретаријатот (Чандигар)

Зградата на Секретаријатотзграда дизајнирана од Ле Корбизје,[1] изградена во 1953 година, сместена во комплексот Капитол во Чандигар, кој се состои од три згради и три споменици: зградата на Секретаријатот, зградата на законодавното собрание и зградата на Високиот суд, споменикот „Отворена рака“, Геометрискиот рид и Кулата на сенки.[2][3][4]

Зграда на Секретаријатот (Чандигар)
Secretariat Chandigarh.jpg
Фасадата на зградата на Секретаријатот
Карта
Општи податоци
КоординатиКоординати: 30°45′26″ N; 76°48′24″ E / 30.7573° СГШ; 76.8066° ИГД / 30.7573; 76.8066
Завршена1953
Проектирање и изградба
АрхитектЛе Корбизје
Службен назив: Архитектонските дела на Ле Корбизје, извонреден придонес во современото движење
Прогласено:17 јули 2016
Број1321rev

Во јули 2016 година, зградата и неколку други дела на Ле Корбизје биле впишани како светско наследство на УНЕСКО.[5][6][7]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Le Corbusier's Capitol Complex a mess,in dire need of facelift“. 10 март 2011. Посетено на 9 декември 2021.
  2. „capitol complex is now UNESCO heritage site“. Архивирано од изворникот на 2016-07-19. Посетено на 2021-12-09.
  3. „Capitol Complex,as le Corbusier wanted it,remains incomplete“. 19 јуни 2010. Посетено на 9 декември 2021.
  4. „City News, Indian City Headlines, Latest City News, Metro City News“. Посетено на 9 декември 2021.
  5. „The Architectural Work of Le Corbusier“. UNESCO World Heritage Centre (англиски). United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Посетено на 9 декември 2021.
  6. Tile: UNESCO approves all 3 Indian nominations for heritage tag, Publisher: India Today news, Published on: 18 July 2016, Accessed on: 18 July 2016
  7. „Four sites inscribed on UNESCO's World Heritage List“. whc.unesco.org (англиски). UNESCO World Heritage Centre. 15 јули 2016. Посетено на 9 декември 2021.

 

Надворешни врскиУреди