Кога лисјата паѓаат (ТВ серија)

„Кога лисјата паѓаат“ (турски: Yaprak Dökümü) е турска драмска телевизиска серија. Сценариото е земено од истоимениот роман од 1930 г. на турскиот белетрист и драматург Решат Нури (1889-1956).

Кога лисјата паѓаат
Yaprak dokumu.jpg
Создадена одЕсе Јоренс, Мелек Генчоглу
Напишана одРешат Нури Ѓунтекин
Режирана одМесуде Ераслан
УлогиХалил Ерѓун
Ѓувен Хокна
Бену Јилдирмлар
Ѓокче Бахадир
Фахрие Евџен
Дениз Чакар
Воведна темаYarane
Завршна темаYarane
Земја на потеклоТурција
Првичен јазиктурски
Бр. на епизоди174 / 5 сезони
Продукција
МестоположбаИстанбул
КинематографијаAy Yapım
КамераМултикамера
Времетраење90 минути
Прикажување
Првична мрежаА1 (2010-2011)
Сител (2011-)
Сликов формат480i (SDTV)
Звучен форматстерео
Првично прикажувањеТурцијаТурција
13 септември 2006 - 29 декември 2010
БугаријаБугарија
23 ноември 2009 - 9 Јануари 2012
СрбијаСрбија
6 декември 2010 - сè уште
Босна и ХерцеговинаБосна и Херцеговина
26 март 2011 - сè уште
Македонија Македонија
6 септември 2010 - сè уште
Мрежна страницаyaprakdokumu.tv

ПриказнаУреди

„Кога лисјата паѓаат“ е приказна за семејството на Али Риза (Халил Ерѓун) и на неговата жена Хајрије (Ѓувен Хокна), кои своите деца ги воспитуваат со висока морална свест и силни чувства за семејните врски.

Кога семејството ќе се пресели од родното гратче во големиот Истанбул за нивната ќерка Неџла (Фахрије Евџен) да студира на универзитетот, тие ќе се соочат со многу промени во животот. Модерниот свет и економската нестабилност на животот во големиот град се заканите со кои ќе се соочи ова семејство[1].

Семејството на Али Риза, преку кое се разгледува прашањето за силните семејни врски во модерниот начин на живот е под постојана опасност од распаѓање.

Во главните улоги настапуваа одличните турски глумци Халил Ерѓун, Ѓувен Хокна, Бену Јилдиримлар, Џанер Куртаран, Фахрије Евџен, Дениз Чакар и Ѓокче Бахадир. Режисер на оваа серија, што е многу популарна во Македонија, е Месуде Ераслан. Серијата од 12.09.2011 (12 септември) ќе се емитува на Сител ТВ.

УлогиУреди

Глумец/Глумица Улога Опис на улогата
Халил Ерѓун Али Риза Текин Главата на семејството, женет за Хајрие. Има 5 деца.
Ѓувен Хокна Хајрие Текин Жената на Али Риза.
Бену Јилдиримлар Фикрет Текин Најголемото дете во семејството Текин, понижувањето на неговиот татко, сопруга на Тахсин, маќеа на трите негови деца и мајка на Умут.
Дениз Чакир Ферхунде Сопруга на Исмет (1 сезона) Сопруга на Шевкет (2 сезона), Левент Тунџел (3 сезона) и Митхат (4 сезона).
Фахрие Евџен Неџла Текин втората ќерка на Али Риза и Хаирие, сопруга на Џем (1, 3 сезона), љубовница на Огуз (1 сезона), станува депресивна, лута и конфликтна. (4 сезона).
Толга Карел Огуз Сопруг на Лејла (1 сезона), љубовник на Неџла и подоцна Лејла, има дете од Џејда- Каан и сè уште неродено од Лејла.
Тарик Тарџан (1987, 1-7) (најнапред, прво) [2][3][4][5][6][7][8][9][10]
Џанер Куртаран (2006, 1-93) (второ, средината)
Хасан Кучукчетин (2006, 96-174) (трето, крај) (Шевкет Текин отсуствуваше во 93 -та и 94 -та епизода од 2006 година)
Шефкет Текин Сопруг на Ферхунде (2006 1-93), единствениот син во семејството Текин.
Ѓокче Бахадир Лејла Текин Ќерка на Али Риза и Хајрие, сопруга на Огуз (1 сезона), подоцна негова љубовница (4 сезона), психички нестабилна во случките од 1 сезона до крајот на втората.
Седа Демир Седеф Ќерка на Нехир, која е вљубена в Шевкет.
Ебру Огуз (1987, 1-7) [11][12][13][14][15][16][17][18]
Ефсун Караали (2006, 1-20) [19][20]
Шебнем Џеџели (2006, 21-174)
Ајше Најмалото дете во семејството.
Ахмед Сарачаглу Тахсин Башсој Сопруг на Фикрет (2-4 сезона).
Ѓулер Октен Џеврие Свекрва на Фикрет.
Башак Сајан Џејда Сопруга на Јаман (1 сезона), мајка на детето на Огуз.
Ерен Балкан Ѓулшен Најдобрата пријателка на Ферхунде.
Бедиа Енер Нејјир Мајка на Седеф, најдобра пријателка на семејството Текин.

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. „Turkish Drama“. Посетено на July 20, 2016.
 2. https://www.youtube.com/watch?v=y8ilAFfY_tc
 3. https://www.youtube.com/watch?v=TioQDv_V-N0
 4. https://www.youtube.com/watch?v=CULwst-VPno
 5. https://www.youtube.com/watch?v=fxZDCzd0e68
 6. https://www.youtube.com/watch?v=V5Nt5d5ahk8
 7. https://www.youtube.com/watch?v=7f2cXvoBpmY
 8. https://www.youtube.com/watch?v=VANP93ejt48
 9. http://www.sinematurk.com/film/7440-yaprak-dokumu/
 10. https://www.milliyet.com.tr/cadde/oyuncu-tarik-tarcanin-en-kotu-tahmini-1441272
 11. https://www.youtube.com/watch?v=y8ilAFfY_tc
 12. https://www.youtube.com/watch?v=TioQDv_V-N0
 13. https://www.youtube.com/watch?v=CULwst-VPno
 14. https://www.youtube.com/watch?v=fxZDCzd0e68
 15. https://www.youtube.com/watch?v=V5Nt5d5ahk8
 16. https://www.youtube.com/watch?v=7f2cXvoBpmY
 17. https://www.youtube.com/watch?v=VANP93ejt48
 18. http://www.sinematurk.com/film/7440-yaprak-dokumu/
 19. https://www.youtube.com/watch?v=IB7OroiVwPA
 20. http://www.youtube.com/watch?v=AT4v4nn5Co8